גישה לכלי הדם

<b>גישה לכלי הדם - עורק החיים שלך</b>

לפני תחילת המודיאליזה, נדרשת גישה לכלי הדם. זהו המיקום בגופך שבו הדם מסולק ומוחזר במהלך הדיאליזה. כדי לנקות כמות דם מספקת במהלך המודיאליזה, הגישה לכלי הדם צריכה לאפשר זרימת דם בנפחים גדולים.

צורת הגישה הקבועה הנפוצה ביותר עבור מטופלים שעוברים המודיאליזה כרונית הוא פיסטולה עורקית-ורידית מקומית (AVF).

פיסטולה נוצרת מתחת לעור על ידי צירוף וריד לעורק. פעולה זו מגבירה את כמות הדם שזורמת דרך הווריד ומחזקת את הווריד, כך שקל יותר לחזור ולהחדיר אליו מחטים לצורך טיפול דיאליזה.

התהליך שבו הפיסטולה הופכת חזקה וגדולה מספיק לצורך החדרת מחט נקרא "הבשלה". בדרך כלל התהליך נמשך ארבעה עד שישה חודשים.

שיטה חלופית לפיסטולה נקראת שתל. שתל נוצר על ידי חיבור עורק ווריד באמצעות חומר סינתטי. לאחר ניתוח, ייתכן שיחלפו כשלושה עד ארבעה שבועות עד שניתן יהיה להשתמש בשתל לצורך דיאליזה.

יצירת שתי אפשרויות הגישה נעשית על ידי רופא בחדר ניתוח. קיומה של נקודת גישה טובה לכלי הדם היא הבסיס לטיפול המודיאליזה איכותי, מה שמשפיע במידה רבה על מצבך הבריאותי - לכן היא נקראת לעתים קרובות "עורק החיים שלך"!

באפשרותך להאריך את חיי ה-AVF על ידי טיפול נאות בעורק החיים שלך. הדבר נעשה על ידי שמירה על הנחיות היגיינה וניטור סדיר אחר נקודת הגישה לכלי הדם (לדוגמה על ידי האזנה לצליל זרימת הדם) ושימוש בתוכניות השגחה להערכה נוספת של נקודת הגישה לכלי הדם).

צנתר ורידי מרכזי

צנתר ורידי מרכזי (CVC) הוא צורת גישה נוספת המשמשת לדיאליזה. הצנתר הוא צינור רך שמונח על ידי רופא לווריד גדול בגופך, בדרך כלל על הצוואר או על החזה. לצנתר שני צדי חיבור. דרך צד חיבור אחד הדם נשאב מהגוף לביצוע דיאליזה ודרך צד החיבור השני הדם הנקי חוזר לגוף. 

נושאים קשורים

קיים סיכוי גבוה שתוכל לבחור את מרכז הדיאליזה שלך. לא כל המרכזים זהים זה לזה. כאן תוכל למצוא רשימה שתעזור לך לבחור מרכז דיאליזה