טיפול בעור

<b>להרגיש טוב בתוך עורך</b>

העור הוא האיבר הגדול ביותר שלנו - הוא מגן על גופינו, עוזר לנו לשמור על הטמפרטורה המתאימה ומאפשר לנו לחוש מגע. כאשר אנו חשים בנוח עם עצמנו, אנו "מרגישים טוב בתוך עורנו". אם העור שלנו מגורה או פצוע, הדבר עלול לגרום כאב רב.

מספר גדול במפתיע של מטופלי דיאליזה כרוניים סובלים מהבעיות המייגעות של עור יבש ומגורה. בעיות עור אלה אינן מסכנות חיים, אך הן יכולות להיות מאוד לא נוחות ומטרידות, וכתוצאה מכך להשפיע על איכות החיים.

מדוע העור שלי מגורה?

גירוד (גרד אורמי) הוא תסמין שיכול להיגרם כתופעת לוואי של מחלת כליות או של טיפול דיאליזה, למרות שהגורם המדויק של גירוד במטופלי דיאליזה לא תמיד ברור. גורמים אפשריים עשויים להיות רמות גבוהות של הורמון הפראטיאוריד (יתר פעילות שניוני של יותרת בלוטת התריס) או רמות גבוהות של זרחן בדם (היפרפוספטמיה).

כמו כן, סידן שמשתחרר מהעצמות עשוי להצטבר בכלי הדם, במפרקים ובעור ולגרום לגירוד. גורמים אפשריים נוספים הם אגירת יורוכרום ורעלנים אורמיים, חוסר בברזל ודלקת כללית. גורמים אפשריים נוספים הם טראומות לעור או תגובות אלרגיות שמובילות להפרשת היסטמין.

מה אני יכול לעשות?

לצמצום הגורמים האפשריים של גירוד, חשוב מאוד לנטר את איזון הסידן-זרחן, לעקוב אחר עצות התזונאי לאבטחת צריכת זרחן נמוכה ולהקפיד ליטול קושרי זרחן לפי מרשם הרופא. אם אתה סובל מבעיות של גירוד, דון בבעיה עם הרופא שלך.

זכור שייתכן והסיבה לבעיה היא מחלת הכליות שלך. הרופא שלך ינסה לעזור. סביר להניח שהוא יבדוק את רמות הזרחן בגופך ויוודא שאתה נוטל את המינון הנכון של קושרי זרחן. הרופא גם יוכל לייעץ לך אם קיימים קרמים או תחליבים מתאימים שבהם תוכל להשתמש, או להציע טיפולים חלופיים שעשויים לעזור להקל על התסמינים. כחולה דיאליזה, אתה עשוי גם לסבול מיובש בעור. ייתכן שהסיבה לכך היא שינויים בבלוטות הזיעה או השומן. הקלה על עור יבש עשויה לעזור בהפחתת הגירוד. מכיוון שלעתים קרובות תופעת הגירוד אינה כוללת סימנים חיצוניים גלויים לעין, ייתכן שהרופאים והאחיות לא ידעו שאתה סובל מתופעה נפוצה זו של חולי דיאליזה. הקפד לשוחח אתם על כך, והם ישמחו לדון אתך בכל הצעדים האפשריים - כדי לעזור לך להרגיש טוב יותר בעורך.

טיפים לטיפול בעור

טיפים כלליים אלה יעזרו לך לנקוט בצעדים לצמצום חוסר הנוחות:

  • הימנע מאמבטיות חמות, בדרך כלל עדיף לעשות מקלחת. אך אם אתה נהנה לעשות אמבטיה, נסה להוסיף סודה לשתייה או שיבולת שועל למי האמבט, מה שלעתים קרובות עשוי להקל.
  • נסה ללבוש בגדים עשויים מכותנה ומחומרים טבעיים אחרים.
  • בשמים חזקים בחומרי ניקוי, סבונים ותחליבים עלולים לגרום לתגובות אלרגיות או להחמיר את המצב, לכן מומלץ להימנע מהם.
  • שגרת טיפוח עור טובה, שכוללת ניקוי ומריחת קרם לחות על בסיס יומיומי, עשויה לעזור.
  • והכי חשוב, השתדל לא לגרד! גירוד מחמיר את הגירוי ועלול אפילו לפצוע את העור ולגרום לזיהום. הקפד לגזום את ציפורניך כדי למנוע שריטות.
  • עשה ככל האפשר כדי למנוע נפילות או טראומה לעור במטרה למנוע שפשופים, שעלולים להחמיר את המצב.
נושאים קשורים

נקיטת אמצעים יומיומיים למניעת זיהומים