כליות ומחלת כליות

מחלת כליות כרונית (CKD) משמעה שהכליות מפסיקות לפעול באופן שמאפשר שמירה על הבריאות. זהו תהליך שבדרך כלל מתפרס על פני מספר חודשים או שנים. התהליך אינו הפיך, אך אבחון בשלב מוקדם, טיפול מתאים וכמה שינויים באורח החיים יכולים להאט אותו ובמקרים מסוימים אף לעצרו. אם אתה חולה במחלת כליות, למד כל מה שאתה יכול לעשות בעניין; הטיפול הנכון ושינויים באורח החיים יכולים לעזור לך להישאר בריא יותר לאורך זמן רב יותר. בנוסף, הרופא שלך יסייע לך לעשות ככל האפשר כדי לעצור או לפחות להאט את ההתקדמות של המחלה על ידי שליטה על גורמים בסיסיים.

מה תפקיד הכליות?

הכליות עובדות יותר מכפי שאנו מודעים. הכליות פועלות 24 שעות ביממה לסילוק מים עודפים ופסולת מהגוף. המים העודפים ומוצרי הפסולת מסולקים מגופינו בשתן.

מלבד תפקיד "הסילוק" או "הניקוי", לכליות יש כמה תפקידים אחרים חשובים מאוד:

  • הן מווסתות את האלקטרוליטים כגון אשלגן ונתרן (מלח) בגופינו.
  • הן מייצרות הורמונים לצורך:
    • שליטה בלחץ הדם
    • ייצור תאי דם אדומים
    • שמירה על עצמות חזקות

חמישה שלבים של מחלת כליות כרונית

CKD מתחלק ל-5 שלבי מחלה (CKD 1-5). CKD שלב 3 לעתים קרובות מחולק לשלבים המשניים 3a ו-3b. למען הפשטות, ניתן לכנות את CKD בשלבים 1 עד 3a כשלב מוקדם ו-CKD בשלבים 3 עד 5 כשלב מתקדם.

Tכדי לעזור לך לבצע את השינויים הנכונים בחייך חשוב לדעת באיזה שלב של המחלה אתה נמצא, שמעיד על מידת ההתקדמות של המחלה. חמשת שלבי המחלה נקבעים על בסיס קצב סינון גלומרולרי (GFR). לפיכך, חשוב שתבין מה זה GFR.

קצב סינון גלומרולרי (GFR)

קצב סינון גלומרולרי (GFR) הוא מדד של תפקוד הכליות שאותו ניתן לאמוד מבדיקת דם פשוטה ושמודד את רמות הקריאטינין והאלבומין בדם תוך לקיחה בחשבון של הגיל, הגזע, המין וגורמים אחרים. באמצעות ה-GFR הרופא יכול לקבוע את שלב מחלת הכליות של המטופל ולתכנן את הטיפול. ככל שה-GFR נמוך יותר כך הסיכון להתקדמות המחלה גבוה יותר. סיכון ההתקדמות מספק מידע לגבי הסבירות שה-CKD יתקדם.

אלבומינוריה

בנוסף ל-GFR, רמת האלבומינוריה (חלבון בשתן) עשויה להיות חשובה. אלבומינוריה משמעה כמות חריגה של חלבון בשתן, שעשויה להיות סימן למחלת כליות מתמשכת ומשמעה שהכליות לא מסננות את הדם ביעילות מספקת. ניתן לזהות אלבומינוריה באמצעות בדיקת שתן באמצעות מקלון כדי לבדוק אם ניתן למצוא חלבון בשתן. ככל שרמות האלבומינוריה גבוהה יותר כך הסיכון להתקדמות ה-CKD גבוה יותר.