המודיאליזה ביתית

המודיאליזה ביתית / ד"ר אלון ענתבי, מנהל רפואי ראשי

קצת היסטוריה, ומה קורה בעולם בתחום זה?

במהלך המאה ה 20 התפתחה המודיאליזה כשיטת טיפול במצב בו הכליות כושלות ותפקודן אינו מספק את צרכי הגוף. ראוי לציין את ד"ר וילם קוף, רופא הולנדי, אשר פיתח את מכונת הדיאליזה הראשונה ורשם הצלחה בטיפולים הראשונים בהמודיאליזה בעת מלחמת העולם השניה. תחילה, השימוש בהמודיאליזה היה לצורך טיפול באנשים שלקו באי ספיקת כליות חריפה ונזקקו לדיאליזה כטיפול זמני, עד אשר הכליות שלהן החלימו. רק בשנות השישים של המאה הקודמת, הפכה הדיאליזה לשיטת טיפול מקובלת לאי ספיקת כליות סופנית, כלומר – למטופלים שזקוקים לדיאליזה לכל חייהם או עד שיעברו השתלת כליה.

תכנית הראשונה בעולם היתה בסיאטל, וושינגטון, ארה"ב. ב 1962 נפתח שם מרכז הדיאליזה הראשון בעולם לטיפול בהמודיאליזה כרונית במטופלים עם אי ספיקת כליות סופנית. אולם התקציב נגמר מהר, ובנסיון למצוא שיטת טיפול יעילה מבחינה רפואית וכלכלית – הוחלט על טיפול בהמודיאליזה ביתית. ב 1966 נפתחה בסיאטל התכנית הראשונה בעולם להכשרת מטופלים לטיפול בהמודיאליזה ביתית. השיטה נמצאה יעילה רפואית וכלכלית, ולמעשה נבחרה כשיטת הטיפול העדיפה כטיפול כלייתי תחליפי.

ב 1970 כ 90% ממטופלי הדיאליזה במדינת וושינגטון בארה"ב טופלו בהמודיאליזה ביתית. השיטה היתה נפוצה עד 1973, אז כ 40% ממטופלי הדיאליזה בארה"ב טופלו בביתם.

ביולי 1973 חוקק בארה"ב חוק, המעביר את האחריות הכלכלית לטיפול במטופלי דיאליזה בארה"ב ל MEDICARE, ומסיבה זו וסיבות נוספות אחרות, החל מעבר של המטופלים בדיאליזה מטיפול בביתם לטיפול במכוני דיאליזה, כפי שאנו מכירים כיום. השיטה ננטשה במרבית מדינות העולם המערבי, ורק מדינות בודדות המשיכו לטפל באופן אינטנסיבי בהמודיאליזה ביתית.

ב 15 שנים האחרונות, חלה התעוררות מחודשת של טיפול בהמודיאליזה ביתית, והשיטה תפסה תאוצה במספר מדינות בעולם. מובילה בעולם הינה ניו זילנד, אשר כ 18% ממטופלי הדיאליזה שלה מטופלים בהמודיאליזה ביתית. אוסטרליה מטפלת בכ 9% ממטופליה בשיטה זו, ומדינות רבות אחרות כמו קנדה, אנגליה, צרפת ואחרות הבינו את היתרונות הרפואיים והשיפור באיכות החיים למטופלים הטמונים בשיטה זו. מדינות אלו הציבו לעצמן יעד להגיע לכ 10-15% ממטופלי הדיאליזה בטיפול בהמודיאליזה ביתית.

מהם היתרונות הטמונים בשיטה?

לא בכדי מדינות רבות משתדלות להגדיל את מספר המטופלים בהמודיאליזה ביתית. שיטה זו הוכחה כבעלת יתרונות רפואיים ומשפרת את איכות החיים. הבסיס לכך, הוא טיפול בדיאליזה תכופה יותר מאשר מרשם הדיאליזה הנפוץ של שלוש פעמים בשבוע למשך ארבע שעות כל פעם. אחד היתרונות הבולטים בדיאליזה תכופה, הוא ירידה בתחלואה הלבבית. מחלה לבבית עשויה להיות מואצת במטופלי דיאליזה. הטיפול בהמודיאליזה ביתית הוכח כמשפר תחלואה לבבית ומוריד אשפוזים מסיבה לבבית. טיפול תכוף יותר בדיאליזה (בדר"כ בין 4-5 טיפולים בשבוע) מאפשר פינוי נוזלים מתון יותר לאורך השבוע ומקנה יציבות טובה יותר מבחינה לבבית ולחצי דם.

יתרונות נוספים של השיטה: לחץ הדם מאוזן יותר, ולעיתים ניתן להפחית תרופות נגד לחץ דם; המלחים בדם נשלטים בצורה טובה יותר, ולעיתים רבות אין צורך בתרופות קושרות זרחן והתזונה חפשית הרבה יותר מאשר במרשם דיאליזה רגיל.

הריון בדיאליזה? במרשם דיאליזה רגיל – כמעט לא קיים. המודיאליזה ביתית, כאשר מבוצעת בתכיפות, משפרת את הפוריות, ומאפשרת להריונות להתפתח בצורה טובה יותר. היא מפחיתה את השכיחות של פגות ושל לידות מוקדמות.

ומעל לכל – שיפור באיכות החיים. מטופלים רבים שעברו מטיפול בהמודיאליזה במכון לטיפול בהמודיאליזה ביתית מדווחים על שיפור מהותי באיכות חייהם, שיפור בהרגשת ה"סחיטה" בסיום הדיאליזה ושיפור ביכולת הפעילות הגופנית.

קיימים גם מחקרים שהדגימו שיפור בתוחלת החיים בטיפול בהמודיאליזה ביתית.

האם זה מתאים לכל אחד?

יש צורך במוטיבציה של המטופל לטפל בעצמו בצורה מיטבית, להתמיד בתדירות גבוהה של טיפול דיאליטי, וכן לעבור תקופת הכשרה של לימוד: כיצד להתחבר באופן עצמוני לדיאליזה, כיצד לתפעל את מכונת הדיאליזה הביתית ועוד. יחד עם זאת – זה כמו לנהוג במכונית. תחילה זה נראה מסובך, אך לאחר זמן מה, זה נהיה ענין של מה בכך.

מתי מקבלים את הטיפול, ביום או בלילה?

אחד היתרונות הגדולים של הטיפול בהמודיאליזה ביתית, הינו התאמת מרשם הדיאליזה לאורח חיי המטופל והתחשבות מירבית באיכות החיים של המטופל. ניתן לטפל ביום או בלילה. ניתן לבצע דיאליזות רבות יותר וקצרות יותר, או פחות תכופות ויותר ארוכות. הכל בהתאם לצרכי המטופל הרפואיים והאישיים ועל פי המרשם שירשום הנפרולוג המטפל.

האם זה קיים בארץ?

חברת פרזניוס מדיקל קר רכשה את חברת Nxstage, שהינה החברה המובילה בעולם בהמודיאליזה ביתית. בארץ, אנו בתהליך מתקדם של הנעת תכנית הכשרה וטיפול למטופלים שיתאימו לתכנית. בתמונה ניתן לראות את מכשיר הדיאליזה הביתי. זהו מכשיר קל לתפעול. בשלב זה נשתמש במכשיר בשקיות נוזל מוכן כפי שמופיע בתמונה, אך בהמשך ניתן יהיה להשתמש במכשיר זה גם בטיפול בנוזל דיאליזה המופק ממי ברז בבית העוברים טיפול מיוחד. בשלב ראשון, נאפשר טיפול בשעות היום בלבד, אך בהמשך נוכל לטפל גם בלילה.

נושאים קשורים

In peritoneal dialysis a part of the peritoneum is used as a dialyser.

השתלה היא נושא חשוב עבור אלפי אנשים ברחבי העולם שחולים במחלת כליות כרונית.